Peavalu päev 2019: kas uni leevendab peavalu või hoopis tekitab?

Eesti Peavalu Selts juhib juba kaheksandat aastat järjest tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile ehk peavalule. Tänavu on peavalu päeva fookuses uni – tegu võib olla tõhusa peavalude leevendaja ja ennetajaga, samas liialt kaua pikutamine ei pruugi olla kasulik.

Eesti Peavalu Seltsi presidendi, Tartu Ülikooli Kliinikumi neuroloog dr Mark Braschinsky sõnul on peavalu sage terviseprobleem, millega on kokku puutunud üheksa inimest kümnest.

Viljandi Haigla sisekliiniku ülemarst, neuroloog ja unehäirete spetsialist dr Katrin Põld selgitab, et paljude migreenihaigete jaoks tundub magama jäämine ainus võimalus migreenihoost pääsemiseks.  Ent unepuudus või katkendlik ööuni on ka üsna tüüpilised migreeni või teiste peavalude vallandajad. 

Peavaluga tegelevad spetsialistid soovitavad vältida nii unepuudust kui liiga pikka magamist: „Liiga pikk voodis pikutamine, une saabumise või säilitamise lootuses, ei pruugi olla tulemuslik,“ kinnitab arst.

„Krooniliste peavaludega inimestel häirib peavalu uinumist ning võetakse valuvaigisteid ja uinuteid, mille liigne tarvitamine nii une- kui peavaluprobleeme süvendab,“ räägib dr Põld.

„Peavalu võib olla tingitud ka mõnest teisest haigusest. Näiteks keskeas avalduv hommikune tuim peavalu, millega kaasnevad suukuivus, öised hingamisseisakud ja norskamine, võib viidata uneapnoele. Taoline peavalu ei möödu enne, kui põhihaigus saab ravitud,“ lisab ta.

Peavaluarstid soovitavad peavalu ennetamiseks regulaarset unerežiimi..

Eesti Peavalu Selts korraldab 30. märtsil peavalu teemalise loengupäeva, kuhu on tervisehuvilised oodatud loenguid kuulama ning arstidele küsimusi esitama.

Esinevad: dr Mark Braschinsky, dr Katrin Põld, dr Heisl Vaher ning dr Tuuliki Hion. Oma patsiendikogemust jagab Marek Strandberg. Praktilises töötoas räägib peavaludest peavaluõde Kristi Tamela.

Üritus algab kell 11 Viljandis Pärimusmuusika Aida väikeses saalis ning on kõikidele tasuta!