Eesti arstide uuring: 3D filmid võivad peavalu tekitada

Ajakirjas Frontiers in Neurology avaldati Eesti arstide uuring, kus esimest korda käsitleti süstemaatiliselt  3D filmide ning peavalu seoseid. Uuringus leiti, et 3D filmid võivad peavalu esile kutsuda, kuid mitte kõigil, vaid peamiselt noortel naistel ning migreeni all kannatajatel.

„Inimesed soovivad kinost saada positiivset filmielamust, kuid on neid, kelle aju reageerib kunstlikule 3D kogemusele peavaluga. Üksikuid kirjeldusi 3D kino kogemuse ja peavalude võimalike seoste kohta on kirjandusest läbi käinud. Samuti on peavalukliinikusse sattunud patsiendid sedalaadi kogemust kirjeldanud, kuid süstemaatiliselt pole teemat varem uuritud. Nii oligi meie uuringu eesmärk välja selgitada, kes on võimalikud riskigrupid, keda peaks enne 3D kinopileti ostmist hoiatama. Lisaks sai hinnata, kas on võimalikke kaitsvaid faktoreid, mis 3D filmist tekkiva peavalu tõenäosust vähendaks,“ rääkis Eesti Peavalu Seltsi president, Tartu Ülikooli Kliinikumi neuroloog dr Mark Braschinsky uuest uuringust.

Tallinnas, Tartus ja Narvas jagati 6000 kinokülastajale spetsiaalselt uuringuks loodud ankeet.

„Uuringu tulemused kinnitasid, et 3D kino võib tekitada peavalu: peavalu tekkis 11-14% uuritavatest ehk umbes igal kümnendal 3D kino külastajal. Peamiselt tekkis peavalu noortel naistel, kellel on võrreldes meestega umbes 2,7 korda suurem peavalu tekkerisk. Uuritavate hulgas, kel 3D kino tekitas peavalu, oli umbes 86% neid inimesi, kel peavalusid on esinenud varasemalt. Kõige tõenäolisemalt ohustab peavalu kinos migreeniga inimesi (risk kasvas umbes 3,4 korda). Mida sagedamini esineb peavalusid igapäevaelus, seda suurem on risk (koguni enam kui 5-kordne) saada peavaluhoog 3D kinos või pärast 3D filmi vaatamist,“ tutvustas dr Braschinsky uuringu tulemusi.

„Samuti selgus, et 3D kujutisest tekkiv peavalu sõltub ka tehnoloogiast – nn aktiivtehnoloogia tekitab peavalu enam kui kaks korda suurema tõenäosusega. Tähele tasub panna ka seda, et peavalu teket soodustas ekraanile lähemal asuv istekoht,“ lisas ta.

„Uuringu tulemuste põhjal saame hoiatada inimesi, kellel on suurem tõenäosus meeldiva kinokogemuse asemel hoopis ebameeldiv peavalu saada: ettevaatlik tasuks olla noortel naistel, kes kannatavad migreeni all, eriti, kui peavalud on inimese jaoks sageli esinev probleem. Kui 3D filmid on varem peavalu tekitanud, võiks järgmisel korral vältida istekohti, mis asuvad ekraani lähedal,“ soovitab arst.

Uuringu autorid on Mark Braschinsky,  Aire Raidvee,  Liis Sabre,  Nadezhda Zmachinskaja,  Olga Zukovskaja,  Anti Karask,  Bruno Saar ja Aleksei Rakitin Tartu Ülikoolist.

Allikas: Braschinsky M, Raidvee A, Sabre L, Zmachinskaja N, Zukovskaja O, Karask A, Saar B and Rakitin A (2016) 3D Cinema and Headache: The First Evidential Relation and Analysis of Involved Factors. Front. Neurol. 7:30. doi: 10.3389/fneur.2016.00030