56014 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 
Euroopa Peavaluföderatsiooni president: peavalu valdkonna uuringud vajavad rohkem rahastust

Euroopa Peavaluföderatsiooni president: peavalu valdkonna uuringud vajavad rohkem rahastust

Euroopa Peavaluföderatsiooni (EHF) president prof. Dimos Mitsikostase hinnangul peaks suurendama peavalu valdkonna uuringute rahastust ning parandama peavalu alaseid koolitusvõimalusi, rääkis ta intervjuus Med24-le.

Milline on üldine teadlikkus peavalust kui probleemist nii arstide kui patsientide hulgas?

Arstide hulgas parem, patsientide hulgas on teadlikkus väiksem. Kõik teavad, mis on migreen, selle mõju on teada, migreenihooge tuntakse ära.

Kobarpeavalust teatakse vähem ning seda ei osata diagnoosida. Seetõttu algatas EHF kobarpeavalu teadlikkuse tõstmise kasvatamiseks eraldi tähtpäeva (tänavu tähistati seda 21. mail – toim). Teine põhjus tähtpäeva algatamiseks oli vajadus veenda arstkonda ning ühiskonda, poliitikuid ning otsustajaid, kui oluline on kobarpeavalu.

Migreen on levinum ning migreeni haiguskoormus tõsisem, kuid oleme migreenist aastakümneid rääkinud. Kobarpeavalu on vähem tähelepanu saanud.

Millised on teie hinnangul suurimad probleemid ja kitsaskohad peavalu valdkonnaga tegelemisel?

Teadlikkus ei ole selline, mida peavalu teema vääriks. Näitasin oma ettekandes andmeid, mis kinnitasid, et peavalu on kõige olulisem meditsiiniline probleem, kõrvuti alaseljavalu ning depressiooniga. Peavalust või alaseljavalust teatakse vähem, sest need haigusseisundid pole surmavad, suremus pole kõrge. Teisalt hävitavad need elukvaliteeti, sellest tulenevalt nende olulisus.

Probleem on selles, et sagedase või ravile raskesti alluva peavalu mõju elukvaliteedile alahinnatakse.

Peavalu, mis ei allu analgeetikumidele, on sage, selle ravimise teevad keeruliseks teised haigused, peavalu on tingitud ravimitest – need on suured probleemid, mida ära ei tunta, isegi arstide poolt mitte.

EHF ülesanne on teadlikkust tõsta ning tegeleda arstkonna koolitusega – et peavalu on oluline terviseprobleem ning veenda otsustuste tegijaid, panustamaks peavalu teadusuuringutesse ning tõsta teadlikkust ka ühiskonnas. Peavaluga patsiendid ei saa tähelepanu, mida nad väärivad. Kobarpeavalu all kannataja ei saa võib olla peavalu tõttu enamiku päevadest tööl käia ning seda ei tunnustata.

Millistele teemadele näete EHF presidendina vajadust tähelepanu pöörata?

Suurendama peavalu valdkonna rahastust – see on oluline teema. Samuti peavalukeskuste loomine kõikides Euroopa riikides. On riike, kus pole üldse peavalukeskust – see on probleem, sest on peavalusid, millega peaks tegelema peavaluspetsialist. Näiteks ravimite ületarvitamisest tingitud peavalu, kobarpeavalu või harvaesinevad peavalud.

Veel üks eesmärk on parandada peavalu alast koolitust. Hiljuti avasime Kopenhaagenis magistriõppe programmi (Master of Headache Disorders), lisaks on magistriprogramm ka Roomas. See teeb Euroopa peale kokku kaks õppevõimalust. Haiguse kohta, millel on säärane mõjuulatus, on seda väga vähe. Seega tegeleme ka koolitusega erinevatel tasanditel.

Mainisite, et ravivõimalused on erinevates riikides erinevad – kas need peaks ühtlustama?

Oleme loonud eraldi juhised, kuidas ja millal patsiente ravida. Need hõlmavad ka ravimeid ja doseerimist, pea kõiki aspekte. 

Kas näete vajadust rahvuslike ravijuhiste järele?

Minu hinnangul ei ole need määrava tähtsusega. Jah, neid võib adapteerida vastavalt kohalikele oludele, kuid on riikide vastutada, et Euroopa ravijuhised oleks kohalikul tasandil kasutuses. 

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata 4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata Eesti Peavalu Selts juhib juba kuuendat aastat järjest tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on peavalu päeva fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev   Testi: kas sinu peavalu allub ravile? Testi: kas sinu peavalu allub ravile?
Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul (3) Eesti Peavalu Selts juhib ka sel aastal tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema! Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema!   Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse
Kliinik.ee lehele
Peavalu videokool
Peavalu videokool
Arstid annavad videoloengutes ülevaate peavalu tüüpidest, jagavad soovitusi, kuidas peavalu ennetada või nippe, kuidas migreeni ära hoida. Loe edasi...
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Vaata siit, milliseid harjutusi soovitab füsioterapeut Kadri Parts pingetüüpi peavalu leevendamiseks. Loe edasi...
Mis peavalu mul on?
Mis peavalu mul on?
Praktiline juhis koos joonisega, mis aitab määratleda peavalu liiki. Loe edasi...
Mis on migreen?
Mis on migreen?
Mis eristab migreeni tavalisest peavalust? Loe edasi...