Uuring: migreenihaigete teadlikkus oma haigusest on madal

Tartu Ülikooli arstitudengite uuringust selgus, et kiirabi vajavate migreenihaigete teadlikkus oma haigusest on väga madal.
 
Tartu ülikooli arstiteaduse viienda kursuse üliõpilased Sirli Saar ja Siim Rinken analüüsisid poole aasta jooksul Eesti kahe suurima kiirabiasutuse väljakutseid peavaluga patsientide juurde, vahendab ERR Novaator.
Uuring põhineb kiirabikaartidel, millele oli juhtivaks diagnoosiks märgitud migreen. “Meie ravikaartide analüüsist selgus, et Tartu kiirabi valimis oli neuroloogi poolt migreeni diagnoos määratud 54 protsendil ja Tallinna kiirabi valimis ligi 88 protsendil,” ütlesid Saar ja Rinken.
Uuringust selgus ka, et neuroloogi poolt välja pandud migreeni diagnoosiga patsientidest olid spetsiaalsed migreenivastaseid ravimeid (triptaanid) kodus olemas vaid üheksal protsendil. See tähendab, et kaks kiirabiasutust külastasid poole aasta jooksul kokku 256 migreenisümptomitega patsienti, kellest vaid 23-l olid olemas tõhusad migreenivastased ravimid.
“Meie hüpotees on, et inimesed, kellel on kodus triptaanid olemas, ei vaja kiirabi, kuna tulevad ise oma hoogudega paremini toime. Triptaanid on efektiivsed ja sellepärast peaksid need olemas olema igal enda tervisest lugupidaval migreenidiagnoosiga inimesel.”
44 protsenti Tartu kiirabi patsientidest ei olnud enne kiirabi kutsumist enesetunde parandamises võtnud mitte ühtegi käsimüügis saada olevat ravimit. Tallinna piirkonnas oli selliseid patsiente 14 protsenti.
Kui keskmiselt tervelt kolmandik kiirabi vajanud migreenikaebustega inimestest kasutab peavalu esmaseks ohjamiseks kiirabibrigaadi väljakutset, näitab see Sirli Saare sõnul, et inimeste teadlikkus haigusega toimetulekuks on tõepoolest kahetsusväärselt madal.