56014 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 
Uuring: peavalu võib tekitada ka serotoniini sündroom

Uuring: peavalu võib tekitada ka serotoniini sündroom

Serotoniini sündroom (SS) on ravimitest indutseeritud erinevate kliiniliste avalduste kompleks, mis on tingitud serotoniini üleküllusest kesknärvisüsteemis. Uus uuring leiab, et sündroomist võib märku anda ka peavalu.

Enamasti avaldub SS tundide jooksul peale esmast kokkupuudet serotoniinergilise ravimiga ning  klassikaliseks avalduseks peetakse järgmist  triaadi: neuromuskulaarne hüperaktiivsus, autonoomne hüperaktiivsus ja teadvusehäired.

Kui  „klassikaline“ SS avaldus on arstkonna seas tuntud kui ravi tõsine ja potentsiaalselt eluohtlik komplikatsioon, siis sündroomi kergemaid kliinilisi avaldusi sageli ei diagnoosita. Tihti kergeteks peetavaid sümptomeid nagu treemor, kõhulahtisus või kõrgenenud vererõhk, on sündroomi avaldumisvormide juures süstemaatiliselt kirjeldatud küll juba vähemalt kümmekond aastat. SS-ga neid siiski sageli ei seostata.

Lisaks võib olla sündroomi avaldumise aeg prolongeeritud – nii alaäge kui krooniline. Sellistel juhtudel võib sündroomi äratundmine olla raskendatud. Aladiagnoosimine ja õigeaegne mittesekkumine raviskeemi võib disponeerida patsiente potentsiaalselt eluohtlikele tüsistustele. 

Ajakirja Cephalalgia 2014. aasta veebruarinumbris avaldati haigusjuhtude kogum, mis toob välja veel ühe SS sümptomi – peavalu (1). Seni on peavalu kõikidest senistest SS diagnostilistest kriteeriumitest välja jäänud. Peavalu võib SS korral olla koguni juhtiv kaebus. Olukorra teeb raskemaks asjaolu, et sageli kasutatakse efektiivselt serotoniinergilist ravi just sagedaste ja krooniliste peavalude profülaktilisel ravil. Peavalu süvenemine või muu iseloomuga peavalu teke peale serotoniinergilise ravi alustamist peab olema alarmeeriv tunnus, mille põhjuslikud seosed alustatud raviga vajavad põhjalikku analüüsimist.  

Seos on seda tõenäolisem, mida enam tekib teisi SS-le viitavaid sümptomeid peale ravi alustamist. Näiteks on erinevate autorite poolt süstematiseeritud ja väljapakutud kriteeriumides välja toodud kloonused, hüperrefleksia, treemor, tõusnud higistamine, agiteeritus, hüpertermia, lihasrigiidsus ning pupilli muutused.

Kirjandus:

  1. Prakash S, Belani P, Trivedi A. Headache as a presenting feature in patients with serotonin syndrome: A case series. Cephalalgia. 2014 Feb;34(2):148-53.

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata 4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata Eesti Peavalu Selts juhib juba kuuendat aastat järjest tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on peavalu päeva fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev   Testi: kas sinu peavalu allub ravile? Testi: kas sinu peavalu allub ravile?
Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul (3) Eesti Peavalu Selts juhib ka sel aastal tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema! Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema!   Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse
Kliinik.ee lehele
Peavalu videokool
Peavalu videokool
Arstid annavad videoloengutes ülevaate peavalu tüüpidest, jagavad soovitusi, kuidas peavalu ennetada või nippe, kuidas migreeni ära hoida. Loe edasi...
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Vaata siit, milliseid harjutusi soovitab füsioterapeut Kadri Parts pingetüüpi peavalu leevendamiseks. Loe edasi...
Mis peavalu mul on?
Mis peavalu mul on?
Praktiline juhis koos joonisega, mis aitab määratleda peavalu liiki. Loe edasi...
Mis on migreen?
Mis on migreen?
Mis eristab migreeni tavalisest peavalust? Loe edasi...