56014 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 
Eesti esimesed peavaluõed alustasid ambulatoorset tööd Fotol SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Närvikliiniku peavaluõed Kristi Rätsepso ja Triinu Kurvits

Eesti esimesed peavaluõed alustasid ambulatoorset tööd (1)

Mullu detsembris alustasid SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Närvikliinikus tööd peavaluõed, kelle vastuvõtule saab suunata sagedaste ja krooniliste peavalude all kannatavaid patsiente üle Eesti.

Eesti Peavalu Seltsi (EPS) rahvusvahelise koostöö raames viibisid mullu oktoobris SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Närvikliiniku meditsiiniõed Kristi Rätsepso ja Triinu Kurvits erialasel täiendusel peavalu valdkonna maailma tippkeskuste hulka kuuluvas Taani Peavalu Keskuses.

Tegemist on kaua ettevalmistatud programmiga, mis on üks paljudest vajalikest sammudest, et Eestis peavalule spetsialiseeritud ambulatoorne võrgustik välja kujundada ning viia see vastavusse Euroopa Peavalu Föderatsiooni soovitustega.

Senini puudus Eestis vastav õenduse haru, mis spetsiifiliselt käsitleks ühe kõige arvukama ambulatoorse patsientuurigrupi vajadusi. Temaatikat süvitsi tundev ja vastavate praktiliste oskustega   meditsiiniõde on kogu meeskonna üks olulisemaid liikmeid, kes kannab patsiendi nõustamise juures juhtivat rolli peavaludele spetsialiseeruvates keskustes.

Koolitus koosnes nii teoreetilisest kui praktilisest ettevalmistusest. „Kuna Taanis keskenduvad õed peamiselt ravimite liigtarvitamisest tingitud peavaludega patsientide nõustamisele, siis põhiliselt käisid teadmised selle kohta,“ kommenteeris peavaluõde Kristi Rätsepso koolitust. „Lisaks saime võimaluse näha, kuidas töötavad sealsed peavalukoolid ning kuidas tegeleb haigega füsioterapeut. Palju teadmisi saime ka ravimitest võõrutamise kohta. Teoreetiline osa andis suurepärase võimaluse tutvuda teiste riikide (Taani, Rootsi, Norra ja Suurbritannia) peavaluõdede tööga. Kuna õdede sessioonil oli kodutööna vaja kaasa võtta üks raske haigusjuht, mille lahendamisel oled probleeme tundnud ja siis hakati seal kõik koos seda analüüsima, siis see andis kindlasti meile palju juurde – tegemist oli siiski praktilise ülesandega,“ rääkis ta.

 „Hetkel on meie silmis kogemuste ja teadmiste esimene  väljund Eestis peavaluõdede vastuvõtt edukalt tööle saada. Kui meil endal on kindlam visioon olemas, kuidas täpselt edasi minna, siis seejärel seda teadmist ka teiste õdedega jagada. Eestis peaks olema rohkem õdesid, kes oskaksid tegeleda peavalu patsientidega. Unistus oleks korraldada ka Taani eeskujul peavalukooli, see aitaks jõuda efektiivsemalt ja kiiremalt peavalude all kannatavate inimesteni,“ räägib peavaluõde Triinu Kurvits tulevikuplaanidest.

Detsembris 2013 alustatud peavaluõdede spetsialiseeritud vastuvõtud toimuvad SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Närvikliinikus kaks korda nädalas. Vastuvõtuks on vajalik saatekiri. 

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
VIIMASED KOMMENTAARID
 
4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata 4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata Eesti Peavalu Selts juhib juba kuuendat aastat järjest tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on peavalu päeva fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev   Testi: kas sinu peavalu allub ravile? Testi: kas sinu peavalu allub ravile?
Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul (3) Eesti Peavalu Selts juhib ka sel aastal tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema! Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema!   Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse
Kliinik.ee lehele
Peavalu videokool
Peavalu videokool
Arstid annavad videoloengutes ülevaate peavalu tüüpidest, jagavad soovitusi, kuidas peavalu ennetada või nippe, kuidas migreeni ära hoida. Loe edasi...
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Vaata siit, milliseid harjutusi soovitab füsioterapeut Kadri Parts pingetüüpi peavalu leevendamiseks. Loe edasi...
Mis peavalu mul on?
Mis peavalu mul on?
Praktiline juhis koos joonisega, mis aitab määratleda peavalu liiki. Loe edasi...
Mis on migreen?
Mis on migreen?
Mis eristab migreeni tavalisest peavalust? Loe edasi...