56014 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 
Uuring: migreeni diagnoos on stigmatiseeriv

Uuring: migreeni diagnoos on stigmatiseeriv

Läbi aegade on neuroloogilistest haigustest kõige enam stigmatiseerivaks peetud epilepsiat ehk langetõve. Hiljutine uuring paigutab sama kõrgele ka migreeni.

Neuroteaduste professor Robert Shapiro ja neuroeetika professor Peter Reiner Kanadast juhendasid internetipõhist uuringut, mille käigus paluti juhuslikult valitud 765 inimesel hinnata nende suhtumist hüpoteetilistesse haigusjuhtudesse.

Iga juhus kirjeldas klassikalisi hoogudega kulgevaid haigusi – migreen, epilepsia, paanikahäire või bronhiaalastma – Jane’i nimelise noore naise näitel. Igas stsenaariumis oli hoogude arv identne, puude aste sama, töölt puudutud päevade arv või perekondlikel sündmustel osalemise võimetus sarnane ning prognoos sarnane (hoogude sageduse vähendamise seisukohalt polnud ravi efektiivne).

Peale tutvumist haigusjuhtudega täitsid uuringus osalejad stigma mõõtmiseks spetsiifilise valideeritud küsimustiku AMIQ (Attitudes Toward Mental Illness Questionnaire). Muu hulgas paluti osalenud inimestel vastata küsimustele, kui mugavalt nad ennast tunneksid, kui Jane’i nimeline inimene sellise haigusega oleks nende kolleeg, kas nad kutsuks teda õhtusele peole, kui tõenäoliseks nad peaks võimaliust, et Jane’i mees jätab ta maha, kuidas haigus nende hinnangul mõjutab Jane’i võimalusi areneda professionaalsel karjääriredelil ja kas oleks tõenäoline, et Jane’il võib olla probleeme seadusega.

Kõige madalamad skoorid said need stsenaariumid, kus Jane’il esinev haigus oli astma. Migreen, paanikahäire ja epilepsia skoorid aga olid väga sarnaselt kõrged, peegeldades olulist stigmatisatsiooni taset.

Uurimuse autorid on oma kommentaarides diskuteerinud selle üle, et erinevate haiguste stigmatisatsiooni tase võib toetuda erinevatele ajaloolistele hinnangutele. Kui epilepsiaga inimesi peeti ajalooliselt pikka aega kurjadest vaimudest vaevatuteks, siis migreeni stigma pigem omab hoopis muud tausta - haigust on pikalt peetud mitteoluliseks või migreeni all kannatavaid inimesi „nõrkadeks“.

Antud tulemuste põhjal on hetkel käimas rida täiendavaid „jätku-uuringuid“, et teiste seas leida vastus küsimustele, kas migreeniga inimesed on suuremas diskrimineerimise ohus, kas inimeste arvamust teistest on mõjutatud ka enda kogemusest sarnase haigusega ning kas siinkohal omab tähtsust ka sugu.

Allikas: Social  Stigma of  Migraine Similar  to That  of  Epilepsy.  Medscape.  Jun 28,  2013.

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata 4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata Eesti Peavalu Selts juhib juba kuuendat aastat järjest tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on peavalu päeva fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev   Testi: kas sinu peavalu allub ravile? Testi: kas sinu peavalu allub ravile?
Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul (3) Eesti Peavalu Selts juhib ka sel aastal tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema! Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema!   Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse
Kliinik.ee lehele
Peavalu videokool
Peavalu videokool
Arstid annavad videoloengutes ülevaate peavalu tüüpidest, jagavad soovitusi, kuidas peavalu ennetada või nippe, kuidas migreeni ära hoida. Loe edasi...
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Vaata siit, milliseid harjutusi soovitab füsioterapeut Kadri Parts pingetüüpi peavalu leevendamiseks. Loe edasi...
Mis peavalu mul on?
Mis peavalu mul on?
Praktiline juhis koos joonisega, mis aitab määratleda peavalu liiki. Loe edasi...
Mis on migreen?
Mis on migreen?
Mis eristab migreeni tavalisest peavalust? Loe edasi...