56014 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 
Uuring: kas seks võib peavalu leevendada?

Uuring: kas seks võib peavalu leevendada?

Seksuaalsest tegevusest põhjustatud peavalu on üsna hästi tuntud, kui üks iseseisev peavalu vorm.

Peavaluhoog ja sellega kaasnevad sümptomid (näiteks iiveldus migreeni korral) võivad põhjustada kartust olla seksuaalselt aktiivne. Samas on teada ka vastupidiseid näiteid, kui osad inimesed on just seksist saanud migreenile või kobarpeavalule leevendust. 

Et asjasse rohkem selgust tuua, viidi Saksamaal Münsteri Ülikooli peavalukeskuses läbi teaduslik uuring. 800-le migreeniga ja 200-le kobarpeavaluga patsiendile saadeti postiga küsimustik. Selles paluti vastata, kas nad on tegelenud seksiga peavaluhoo (s.o. migreeni- või kobarpeavaluhoo) ajal ja kuidas see on mõjutanud nende peavalu intensiivsust. Küsimustik oli täiesti anonüümne – sellele ei olnud märgitud patsiendi nime ega muid isikuandmeid, ainult peavalu vorm.

Täidetud küsimustiku saatis tagasi 38% migreeniga ja 48% kobarpeavaluga patsientidest. Vastanud migreeniga patsientidest 34% omas vastavat kogemust ja nendest omakorda 60% oli kogenud migreenipeavalu leevenemist (70% mõõdukat või täielikku) ning 33% peavalu tugevnemist seoses seksuaalse tegevusega.

Vastanud kobarpeavaluga patsientidest 31% omas vastavat kogemust ja nendest omakorda 37 % oli kogenud peavalu leevenemist (91% mõõdukat või täielikku) ning 50% peavalu tugevnemist seoses seksuaalse tegevusega.

Mõned vastanutest, eriti migreeniga meespatsiendid, isegi kasutasid teadlikult seksi kui peavalu ravimeetodit. See võib olla seotud tähelepanekutega, et mingi muu kesknärvisüsteemile mõjuv oluline stiimul (näiteks seksuaalne rahuldus) võib leevendada isegi tugevat migreenihoogu.

Uuringust järeldati, et enamus patsientidest peavaluhoo ajal seksiga ei tegele. Uuringu tulemused aga näitavad, et seks peavaluhoo ajal võib vähemalt osadel inimestel kaasa tuua kas osalise või täieliku peavalu leevenemise.

Allikas: Anke Hambach, Stefan Evers et al. The impact of sexual activity on idiopathic headaches: An observational study.Cephalalgia 2013; 33(6) 384-389.

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata 4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata Eesti Peavalu Selts juhib juba kuuendat aastat järjest tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on peavalu päeva fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev   Testi: kas sinu peavalu allub ravile? Testi: kas sinu peavalu allub ravile?
Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul (3) Eesti Peavalu Selts juhib ka sel aastal tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema! Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema!   Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse
Kliinik.ee lehele
Peavalu videokool
Peavalu videokool
Arstid annavad videoloengutes ülevaate peavalu tüüpidest, jagavad soovitusi, kuidas peavalu ennetada või nippe, kuidas migreeni ära hoida. Loe edasi...
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Vaata siit, milliseid harjutusi soovitab füsioterapeut Kadri Parts pingetüüpi peavalu leevendamiseks. Loe edasi...
Mis peavalu mul on?
Mis peavalu mul on?
Praktiline juhis koos joonisega, mis aitab määratleda peavalu liiki. Loe edasi...
Mis on migreen?
Mis on migreen?
Mis eristab migreeni tavalisest peavalust? Loe edasi...