56014 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 
Naised kannatavad rohkem krooniliste valude käes kui mehed

Naised kannatavad rohkem krooniliste valude käes kui mehed

Samuti esineb naistel asjatundja sõnul suurema tõenäosusega mitu valu tekitavat tervisehäiret korraga.

Valuaistingute eksperdi sõnul on naiste kroonilised valud sagedasemad, tugevamad ja pikema kestusega kui meestel, vahendab HealthDay News.

Lisaks märkis Atlanta käitumusliku meditsiini keskuse teadlane Jennifer Kelly, et suurema tõenäosusega kannatavad just naised korraga mitme valu põhjustava tervisehäire käes, mille tagajärjeks võib olla kasvav vaimne pinge ja suurem invaliidistumise risk.

Krooniliseks loetakse valu, mis on kestnud üle kuue kuu ega allu ravile. Kroonilist valu seostatakse mitmete tervisehädadega, sealhulgas fibromüalgia, soole ärritussündroomi, reumatoidartriidi ja migreeniga, mida esineb naistel sagedamini kui meestel, viitab Kelly Rahvusvahelise valu-uuringute ühingu 2007.–2008. aasta aruandele naistel esinevate valude kohta.

„Kõikjal maailmas mõjutab krooniline valu sagedamini naisi kui mehi. Naisi tuleb innustada otsima julgemalt ravivõimalusi ning vaigistama selle probleemiga kaasnevat häbi- ja piinlikkustunnet,“ teatas Kelly Ameerika psühholoogiaühingu pressiteates.

Tema sõnul võivad sellise sugudevahelise erinevuse põhjuseks olla hormoonid. Näiteks on teada, et östrogeen on seotud migreeniga ja et valu tekitavate tervisehädade sagedus kasvab tüdrukutel murdeikka jõudes. Samas püsib valu tekitavate haigusjuhtumite arv teismelistel poistel samal tasemel või suureneb vaid vähesel määral.

„Selliste erinevuste peamised põhjused võivad küll olla geneetilised ja hormonaalsed, kuid üha selgemini nähtub, et märkimisväärne osa on ka sotsiaalsetel ja psüühilistel teguritel,“ märkis Kelly.

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata 4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata Eesti Peavalu Selts juhib juba kuuendat aastat järjest tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on peavalu päeva fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev   Testi: kas sinu peavalu allub ravile? Testi: kas sinu peavalu allub ravile?
Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul (3) Eesti Peavalu Selts juhib ka sel aastal tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema! Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema!   Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse
Kliinik.ee lehele
Peavalu videokool
Peavalu videokool
Arstid annavad videoloengutes ülevaate peavalu tüüpidest, jagavad soovitusi, kuidas peavalu ennetada või nippe, kuidas migreeni ära hoida. Loe edasi...
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Vaata siit, milliseid harjutusi soovitab füsioterapeut Kadri Parts pingetüüpi peavalu leevendamiseks. Loe edasi...
Mis peavalu mul on?
Mis peavalu mul on?
Praktiline juhis koos joonisega, mis aitab määratleda peavalu liiki. Loe edasi...
Mis on migreen?
Mis on migreen?
Mis eristab migreeni tavalisest peavalust? Loe edasi...