56014 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 
Avastati uus migreenigeen

Avastati uus migreenigeen

Värske uurimuse kohaselt võib üks kaheksanda kromosoomi geenimutatsioon suurendada migreeni riski.

Kuigi alati on üheks migreeni põhjustavaks teguriks peetud pärilikkust, oli siiani saladus, millised geenid selles „süüdi“ on, kirjutab HealthDay News.

Kõnealune uurimus on üks esimesi, mis seostab konkreetse geenikombinatsiooni suurema tõenäosusega levinumate, nii auraga kui aurata migreenitüüpide ilmnemiseks. Seos näib olevat tugevam migreenidel, millele eelneb aura.

„Leitud seos kehtib enamjaolt auraga migreeni osas. Et teha kindlaks, kuivõrd meie avastus peab paika muude migreenitüüpide osas, on vaja korraldada lisauuringuid,“ sõnas uurimuse vanemautor Aarno Palotie, Wellcome Trusti Inglismaal asuva Sangeri instituudi juures asuva rahvusvahelise peavalude geneetika konsortsiumi juhataja.

Teadlased viisid läbi kogu inimgenoomi hõlmava seoseuuringu, milles osales pea 6000 migreenihaiget ja umbes 50 000 tervet inimest. Uuringu tulemused näitavad, et migreenihaigetel esineb suurema tõenäosusega mutatsioon kaheksandas kromosoomis geenide MTDH ja PGCP vahel.

Palotie sõnul on need geenid seotud glutamaadi-nimelise neurotransmitteri reguleerimisega.

„Kogu inimgenoomi hõlmavad uuringud viivad meid tihti geenipiirkondadesse, mille talitlusest meil aimugi ei ole,“ märkis Palotie. „Sel korral läks aga õnneks. Mõlemad leitud geenid on seotud glutamaadisisalduse tasakaalustamisega kehas ja ajus. Lisaks on teada, et üks neist reguleerib veel ühe geeni tööd, mis on samuti seotud glutamaadisisaldusega.

Teadlased oletavad, et see geenimutatsioon võib põhjustada glutamaadi kuhjumist sünapsides, kuid pole teada, kuidas on omavahel seotud glutamaadi taseme häired ja migreeni teke.

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata 4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata Eesti Peavalu Selts juhib juba kuuendat aastat järjest tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on peavalu päeva fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev   Testi: kas sinu peavalu allub ravile? Testi: kas sinu peavalu allub ravile?
Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul (3) Eesti Peavalu Selts juhib ka sel aastal tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema! Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema!   Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse
Kliinik.ee lehele
Peavalu videokool
Peavalu videokool
Arstid annavad videoloengutes ülevaate peavalu tüüpidest, jagavad soovitusi, kuidas peavalu ennetada või nippe, kuidas migreeni ära hoida. Loe edasi...
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Vaata siit, milliseid harjutusi soovitab füsioterapeut Kadri Parts pingetüüpi peavalu leevendamiseks. Loe edasi...
Mis peavalu mul on?
Mis peavalu mul on?
Praktiline juhis koos joonisega, mis aitab määratleda peavalu liiki. Loe edasi...
Mis on migreen?
Mis on migreen?
Mis eristab migreeni tavalisest peavalust? Loe edasi...